Vietnam Trip 2017

Od posledního výletu uběhly dva roky jako voda a tak se stejnou partou z Thajska se vyrazilo do Vietnamu. Velitelský tým ve složení Radim – Petr za vydatné pomoci Gabči sestavil itinerář a přes prvotní služby paní Mai Duong http://www.vietnamista.cz a http://emirates.cz jsme se dopravili do prvního hotelu v Hanoi.

 

25. – 26. 10.2017 Na cestu do Prahy na letiště se použily služby ČD. Má to výhodu, že se už hned ve vlaku dají ochutnat vzorečky, od tekutin, které se vezou sebou. Zásadní doplnění ale bylo ve Duty Free Shopu na letišti. Po dvakrát šesti hodinách v letadle a asi tak pěti hodinách různého čekání na letištích (a s časovým posunem) jsme v hotelu Happy Moon Guest House v Hanoi. Jako většina domů ve Vietnamských městech má hotel asi čtyři metry na šířku, minimálně dvacet metrů do hloubky od chodníku a pět pater.  Je v historickém středu, tak se jde hned na procházku do uliček.

 

27.10.2017 Celý den v Hanoi. Jezero Hoan Kiem s Thap Rua Tower, Ngoc Son Temple (právě se tam fotily maturantky), přes botanickou zahradu k mauzoleu a muzeu Ho Chi Minha (zvenčí). Všude samej skutr. Na přechodech pro chodce – pokud existují – mají přednost jak motorky a auta, tak i chodci najednou dohromady. Nesmíme se  bát, jinak nepřejdeme. Za čtrnáct dní později v Saigonu už to šlo bravurně,

 

 

28.10.2017 Výlet  jižně od Hanoie. 100 km = 3 hodiny jízdy. Hoa Lu u města Ninh Binh bylo v desátém století  královským sídelním městem. Moc z toho nezbylo. Následoval výlet na loďkách po Tam Coc. Veslařky sedí vzadu a pádlují nohama. Z výletu rovnou na nádraží a čekala nás noční jízda lehátkovým vlakem na sever k Čínským hranicím do Sapy.

 

29. a 30.10.2017 Po celonoční jízdě vlakem jsme dorazili do Lao Cai, což je výchozí bod k treku v okolí Sa Pa. První část cesty jsme jeli taxíkem. Od nádraží v Lao Cai do Sa Pa je to asi 25 km s převýšením 1400 m. Sa Pa je městečko něco jako Jánské Lázně plné hotýlků. Od suď máme trek 12 km do Lao Chai, kde máme zamluvený nocleh v jednom z mnoha homestay. Normálně by to byla brnkačka, ale v hustém dešti po rozbahněných jílovitých cestičkách to bylo trochu těžší. Druhý den se počasí umoudřilo. Nazpět do Sa Pa nás dopravil zase taxík. Odpoledne jsme odjeli zpět do Hanoie lehobusem. To je autobus, ve kterém jsou ve třech řadách do patra pololehátka. Kdyby to nebylo projektované na rozměry Vietnamců, tak by to bylo možná pohodlné. Prý to jezdí přes celý Vietnam. 

31.10. a 1.11.2017 Odjezd taxíkem do Halong. Tady byl dvoudenní výlet na lodi ve světoznámé zátoce s kamennými kulisami útesů vyčnívajícíma z moře a plovoucí perlovou farmou. Všechno má svoji druhou stranu: v zátoce je přes noc nespočet lodí, ze kterých všechen tekutý odpad končí v moři a motory lodiček místních rybářů – prodavačů blafou snad i ve tři ráno. Ale je to tam při západu slunce hezký. Catering na naši lodi byl luxusní.

2. a 3.11.2017 Letadlem Hanoi – Hue. Je to bývalé hlavní město Vietnamu, kde žili vietnamští císaři. V restauracích opět bylo vidět kulinářské umění Vietnamců a spousta krásných žen …..

4. – 7.11.2017 Ráno odjíždíme přes Da Nang do Hoi An. Je to historické městečko ve středu Vietnamu na řece Thu Bon, které od 16. století bylo nejvýznamnějším přístavem pro celou oblast nejen dnešního středního Vietnamu, ale i Laosu, Kambodže a části Thajska. Tím, že se zde sjížděli nejen asijští, ale i evropští obchodníci, stavební ráz uliček je jedinečný. Čekala nás tady mokřejší část výletu. Už ze zpráv jsme věděli, že přes tuto část Vietnamu se přehnal tajfun a následující vydatné deště zvedly hladinu všech řek. A tak historická část Hoi Anu se stala Benátkami. Hned se našli Vietnamští gondoliéři a za 30 $ ochotně s vámi projížděli zatopené ulice. Televize BBC to pak uváděla jako reportáž z evakuace turistů z hotýlků. Po rozloučení s kuchařkou odlétáme z Da Nangu do Ho Či Minova města, po staru Saigonu. 

7.11.2017 Odpoledne přilétáme do Ho Čhi Minova města. Hotýlek je zase hezky na výšku. Večerní procházka je zakončena večeří. Večer náš hotýlek svítí hezky barevně. Máme červené patro, v televizi program byl taky červený. Bylo přece 7. listopadu.

8.11.2017 Lodní výlet po řece v deltě Mekongu. Krokodýlové už v ní volně neplavou. Aby turisti měli pocit, mají je v betonovém bazénku a za 10 000 VND dostanete na klacek kus masa ke krmení. Cvaknout umí velmi rychle.

9.11.2017 Exkurze do skanzenu partyzánů Vietkongu Chu Chi Tunnels. Můžete si tady zastřílet i ze skutečných zbraní té doby (mimo tedy toho tanku).

Dál v městečku Tay Ninh jsme navštívili Cao Dai Temple. Je to hlavní svatostánek kaodaistické církve. Kaodaismus je značně extravagantní náboženství, o čem svědčí i tento její pestrobarevný chrám.

10. až 15. 11.2017 Závěrečná třešnička na dortu – šest dní relax na ostrově Phu Quoc.

15. až 17.11.2017 S jednodenní pauzou v Hanoi zpět domů.